
Jeśli ciało obce znajdzie się w uchu – niestety pojawi się szereg nieprzyjemnych objawów, takich jak choćby ból, uczucie rozpierania, zawroty głowy czu szumy uszne. Wystarczy wpadnięcie końcówki patyczka do uszu lub przedostanie się do przewodu słuchowego owada, aby pojawiły się problemy. Co więc możemy robić w takiej sytuacji? Jak powinniśmy sobie pomóc?
Po czym poznać, że w uchu znajduje się ciało obce?
Z różnych powodów w uchu może znaleźć się ciało obce. Tego typu zdarzenia najczęściej dotyczą małych dzieci. Oczywiście w przypadku osób dorosłych również może dojść do utknięcia czegoś w przewodzie słuchowym. Dzieci bardzo często wkładają sobie jednak do uszu i nosa koraliki, jedzenie czy drobne elementy zabawek. Ciało obce może znaleźć się w uchu również na skutek jego nieprawidłowej higieny. Zdarzają się nawet przypadki wejścia do ucha owada lub kleszcza. Im dłużej ciało obce znajduje się w uchu, tym gorzej, bo nasilają się objawy. Wystąpienie dolegliwości bólowych to najczęstszą dolegliwość, gdy dojdzie do urazu i stanu zapalnego. Charakterystycznymi symptomami są także uczucie pełności w kanale słuchowym, ropna wydzielina bądź krwawienie. Pogarsza się słuch, mogą pojawić się także mdłości i wymioty na skutek ciągłego podrażnienia kanału słuchowego.
W jaki sposób usuwa się ciało obce z ucha?
Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty w celu znalezienia źródła problemu i bezpiecznego usunięcia ciała obcego z ucha. Oczywiście najpierw warto spróbować samodzielnie je wyciągnąć, jeśli znajduje się dosyć płytko w przewodzie słuchowym. W jaki sposób? Nierzadko pomaga potrząsanie głową przechyloną w stronę ucha, w którym zlokalizowane jest ciało obce. Jeśli jednak pojawiają się dodatkowe objawy, to nie należy zwlekać z korzystaniem z pomocy lekarskiej, bo może dojść do wystąpienia powikłań.
W gabinecie często wykonuje się płukanie ucha ciepłą wodą przy pomocy strzykawki. Stosuje się także cewnik Fogarty’ego, magnesy (w przypadku metalowego przedmiotu) oraz specjalnej pęsety z otoskopem. Dobrze sprawdzają się równienież kleszcze z pętlą lub haczykiem na końcu, co pozwala na zaczepienie ciała obcego i wyciągnięcie go. Kolejną metodą jest zassanie przedmiotu narzędziem z regulowanym podciśnieniem. Jeśli owada nadal jest żywy w uchu, to zanim przejdzie się do jego wyciągnięcia konieczne staje się uśmiercenie go, aby się nie przemieszczał i nie powodował szkód w przewodzie słuchowym. W przypadku dziecka usuwanie ciała obcego naczęściej następuje dopiero po podaniu znieczulenia ogólnego.
Aparaty słychowe Międzyrzec Podlaski
W przypadku problemów z ciałem obcym w uchu – jak również chocby w uzyskaniu wsparcia przy wyborze aparatu słuchowego – Międzyrzec Podlaski i okolice pomoc uzyskać może w sprawdzonym gabinecie protetycznym.