5 sposobów na leczenie zespołu policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to schorzenie, które dotyka wiele kobiet na całym świecie. Może mieć różne przyczyny, które prowadzą do zaburzonej pracy jajników. Lekarze w zależności od podłoża choroby mogą zdecydować się na określone sposoby leczenia. Sprawdź, jak można walczyć z PCOS.

Leczenie hormonalne

Leczenie hormonalne jest jednym z najczęściej stosowanych sposobów walki z dolegliwościami związanymi z PCOS. Wprowadzanie odpowiednich hormonów może pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego oraz zmniejszeniu hiperandrogenizmu, czyli nadmiernego wydzielania męskich hormonów. Najczęściej stosowaną opcją jest stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych. E recepta tabletki antykoncepcyjne pozwala uzyskać szybko i wygodnie, co jest dużym ułatwieniem dla kobiet zmagających się z zespołem policystycznych jajników.

Stosowanie metforminy

Metformina, lek często stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, okazuje się również skutecznym narzędziem w terapii PCOS. Pomaga w zwiększeniu wrażliwości komórek na insulinę, co może z kolei poprawić regularność cyklu menstruacyjnego i zmniejszyć poziom androgenów. Dodatkowo może pozytywnie wpłynąć na płodność kobiety. Taki sposób leczenia często jest wprowadzany w przypadku pacjentek, które oprócz PCOS zmagają się z insulinoopornością. Na metforminę można otrzymać od ginekologa receptę online lub w tradycyjnej wersji.

Terapia antyandrogenowa

Terapia antyandrogenowa ma na celu zmniejszenie efektów nadmiernego wydzielania męskich hormonów. Często stosowane leki antyandrogenowe mogą pomóc w zwalczaniu trądziku, nadmiernego owłosienia czy też łysienia. Zmniejszenie nasilenia tych objawów może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i samoocenę pacjentki. Podobnie jak antykoncepcja online, takie środki wymagają uzyskania recepty od ginekologa lub innego lekarza.

Leczenie niepłodności

PCOS często wiąże się z trudnościami w zajściu w ciążę. Leczenie niepłodności w przypadku zespołu policystycznych jajników może obejmować stosowanie leków wspomagających wywołanie owulacji, która jest niezbędna do zapłodnienia. Co ciekawe, często na początku w celu regulacji cyklu miesiączkowego zalecana jest antykoncepcja na receptę online.

Zmiana stylu życia

Wprowadzenie zaleconych przez lekarza zmian w stylu życia odgrywa istotną rolę w leczeniu PCOS. Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta z produktami z dużą ilością błonnika i niskim indeksem glikemicznym, a także utrzymanie prawidłowej masy ciała mogą pomóc w zmniejszeniu objawów PCOS. Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią ilość snu i redukcję stresu, które mogą wpływać na równowagę hormonalną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *